Seminariet med titeln Perfekt typografi - så gör du i serien CAP&Design Live gick av stapeln i veckan. Se bildspelet för en inblick i vad talarna gick igenom och hur det är på våra event.

Eventet togs emot väl av mottagarna och vi fick många bra och konstruktiva synpunkter i enkäten efteråt, och även många positiva kommentarer. Bland annat dessa:

  • Mycket, mycket bra föreläsningar med konkreta och handfasta tips. Bra variation på föreläsarna inom det ämnet!
  • Jättebra för mig som är egen företagare och jobbar ensam. Jag behöver mycket inspiration och uppdateringar inom grafisk design och marknadsföring. Jag kommer att fortsätta besöka era seminarier.
  • Var mitt första CAP&Design Live och det var riktigt informativt för en rimlig peng. Ser med spänning fram emot nästa om grafisk design.

Nästa CAP&Design Live handlar om grafisk design, och blir den totala inspirationskicken för dig som arbetar inom detta område. Målet är att du ska komma därifrån laddad med idéer, inspirerande case, trendspaningar och do's and don't's som räcker hela året.

Lämna en intresseanmälan
så påminner vi dig i god tid innan eventet.

Flera av föreläsarna lovade också att dela med sig av bra länkar, och här kommer de.

Stefan Hattenbach tipsar om bra font foundries:


The Font Bureau - http://www.fontbureau.com/
Psy/Ops Type Foundry . http://www.psyops.com
Fountain - http://www.fountaintype.com/
Underware - http://www.underware.nl
Autodidakt - http://www.autodidakt.se/
Process Type Foundry - http://processtypefoundry.com/
Type Together - http://www.type-together.com/
Commercialtype - http://commercialtype.com/
Feliciano Type Foundry - http://www.felicianotypefoundry.com
Storm Type Foundry - http://www.stormtype.com/
Klim Type Foundry - http://www.klim.co.nz/
Bold Monday - http://www.boldmonday.com/
Sudtipos - http://www.sudtipos.com
Hoefler & Frere-Jones - http://www.typography.com/
House Industries - http://www.houseind.com/
Typotheque - http://www.typotheque.com/

Andreas Carlsson bjuder på en diger lista av matnyttiga länkar:

Typografi

Penguin Rues for the web - http://www.beyondstandards.com/wp-content/uploads/2006/05/penguin_rules_for_the_web.html
Drop-caps - http://jontangerine.com/silo/typography/p/#drop-cap
Cross browser drop-caps - http://blogs.sitepoint.com/2010/04/15/a-simple-css-drop-cap/

Bra exempel skärmanpassning
Grain & Gram - http://grainandgram.com/
Craig Mod - http://craigmod.com/

Dåliga exempel skärmanpassning

Smashing Magazine - http://www.smashingmagazine.com
New York times - http://www.nytimes.com


Bra exempel tablet / smartphome anpassning

Think Vitamin - http://www.thinkvitamin.com
iA - http://www.informationarchitects.jp
Jon Hicks - http://hicksdesign.co.uk/journal/
Simon Collison - http://colly.com/

Bra att utgå ifrån om man vill börja med responsive eller adaptive design:
http://www.lessfremework.com
http://cssgrid.net/

Bra artiklar om responsive web design och mobil web
http://www.alistapart.com/articles/responsive-web-design/
http://www.smashingmagazine.com/2011/01/12/guidelines-for-responsive-web-design/
http://www.slideshare.net/bryanrieger/rethinking-the-mobile-web-by-yiibu
http://filamentgroup.com/lab/responsive_images_experimenting_with_context_aware_image_sizing/

Lettering.js - kul javascript för att styla enskilda tecken.

Lettering js - http://letteringjs.com/

Exempel på lettering.js i användning

rnorgan - http://rnorgan.com/
danhigbie - http://www.danhigbie.com/
yearinreview twitter - http://yearinreview.twitter.com/powerful-tweets/

Rubrikhierarkier
Tim Browns Modular Scales - http://modularscale.com

Exempel på @font-face
Ligature Loop & Stem - http://www.ligatureloopandstem.com/
Lost World Fairs - http://lostworldsfairs.com/
Barleys Greenville - http://www.barleysgville.com/
Advuli - http://advuli.com/

Mediaqueries galleri:
http://mediaqueri.es/

Javascript
Cross-browser kerning-pairs & ligatures - http://www.aestheticallyloyal.com/public/optimize-legibility/http://www.aestheticallyloyal.com/public/optimize-legibility/
CSS Wizardrys type tips - http://csswizardry.com/type-tips/
Type-a-file - http://www.type-a-file.com/#kickoff
jQuery plugins - http://plugins.jquery.com/plugin-tags/typography
jQuery + Type + You - http://www.viget.com/uploads/file/jquery-type/
PHP Typography - http://kingdesk.com/projects/php-typography/

Wordpress
The WP Typography plugin - http://kingdesk.com/projects/wp-typography/
Post Typographer - http://wordpress.org/extend/plugins/post-typographer/
WP-Footnotes - http://www.elvery.net/drzax/wordpress-footnotes-plugin

Webfonts
Typekit.com
Fontdeck.com
MyFonts.com
FontShop.com
Fontspring.com
Webtype.com

De tjänster jag använde
http://www.getcodeslam.com (online editor)
http://www.skrivr.com (där kommer scripten m.m. att ligga)